Jak nejlépe zachránit firmu

  • Krizový manažer v technologicko-stavební společnosti, angažmá v roce 2018

  • Učebnicový příklad úspěšného krizového řízení

V technologicko-stavební společnosti jsem zúročil vše, co jsem se o krizovém řízení naučil. Investiční fond, se kterým jsem před lety spolupracoval na projektu sklárny, mě chtěl zprvu angažovat do záchrany čtyř synergických firem. Bohužel, u většiny z nich byl úpadek neodvratný a byl to případ, kdy krizového manažera najmete příliš pozdě. Určitou životaschopnost vykazovala jediná z firem, která se nakonec stala mým dosud nejúspěšnějším „záchranářským” projektem. Všechny zásady krizového řízení zde byly úspěšně aplikovány.

 

Vyhráli jsme boj s větrnými mlýny

 

S klientem jsme se domluvili, že firmu povedu z pozice externího krizového manažera. Toto nastavení jsem si vyhodnotil jako nejvhodnější. Podmínky každé zakázky jsou jiné a vždy vycházejí z dohody mezi mnou a zákazníkem. Stejně tak jsem zde prvně cítil větší odpor zevnitř. Management nechtěl zaměstnancům otevřeně přiznat vážnost situace, můj způsob vedení je však postaven na přímém a férovém jednání. Po mé první veřejné prezentaci byli lidé opaření a management kyselý. Nevnímal jsem takové semknutí jako u jiných projektů, ale bylo třeba věci uvést do pohybu a tvrdě pracovat, ne nad tím dlouho přemýšlet.

 

A že toho bylo k řešení! Jednání s věřiteli nebyla jednoduchá, dokonce nám několikrát zablokovali účet i dodávky. Se zablokovaným účtem musíte ihned jednat, protože firma je tím zcela paralyzovaná. Povedlo se mi zařídit, aby věřitelé (jeden byl dokonce ze státní správy) zrušili exekuce, které vůči nám uplatnili. Došlo k odblokování účtů, věřitelé přistoupili na splátkové kalendáře a my mohli fungovat dál. Situace se několikrát opakovala, vždy s úspěšným koncem.

 

Firma měla nejlepší předpoklady se z nejhoršího dostat. Ředitel byl naštěstí velmi angažovaný. Společně jsme udělali maximum pro udržení zakázek, splnění všech náročných technických a technologických parametrů. Zapracovali jsme úspěšně na financování klíčových nákupů u dodavatelů, především prostřednictvím bankovní garancí a díky zcela otevřeným jednáním s věřiteli.

 

Po třech měsících mého působení se rozjelo due diligence pro strategického partnera. Zájemce z oboru se rozhodl do investice jít a byla to výborná synergie pro obě firmy. Nový investor se těší dobrým vztahům s investičním fondem, firma si zachovala vztahy s věřiteli a já odcházel s pocitem dobře odvedené práce.